Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzestup a pád

6. 2. 2009

Konec nebo začátek?

 

Tuto menší úvahu, nebo spíše sepsání názoru, jsem se rozhodl napsat po shlédnutí reportáže v televizních zprávách, která pojednávala o tématu levného textilu z Číny, který ničí české výrobce. Bylo zde uvedeno, že naše výrobny textilu boj s asijskou konkurencí vzdaly už před lety, ale že se zaměřili na vývoz do Evropské unie. Jenže dnes se i Unie otevírá tomuto trhu s levným oblečením, obuví a dalším ošacením. Proto se obávají o svoji budoucí existenci.

První, co mne po skončení reportáže napadlo, bylo to, že zkrátka naše euroamerická (či pouze evropská) civilizace a hospodářská moc ustupuje pomalu, ale jistě vzestupu Číny, která již několik let posiluje, a podle některých odhadů odborníků, bude stát za nějakých padesát let na vrcholu světové ekonomiky. A podle mne dnešní situace na našich trzích tomu nahrává. Je to sice úsměvné a možná i bláhové tvrzení, nicméně musí být bráno v potaz, pokud si chceme uchovat vizi hospodářsky vyspělé země v rámci EU.

Čím dál tím častěji slýchávám ne zrovna kladné názory na vietnamské, případně jiné východoasijské prodejce. Nejde o rasismus, ale lidé si prostě všimli, že tito malí lidé vzrůstem, ale velcí obchodní aktivitou začínají pronikat do našeho běžného života, začínají se mezi nás „vtírat“. Není to nic špatného. Chtějí najít si lepší život, a myslím, že se to většině daří. Jenže většina „starousedlíků“ tento přirozený proces „výměny obyvatelstva“ nevidí ráda (vždyť nejvíce dětí se loni narodilo v národnostních menšinách, přičemž my, Češi pomalu, ale jistě vymíráme!). Největším paradoxem je, že stejně nakupují levné oblečení na vietnamských tržištích. No ale to jsem mírně odbočil od své hlavní myšlenky.

Jde o to, že textilní průmysl je nejstarší odvětví tohoto způsobu obživy, který nastoupil v průběhu 16. a 17. století v Anglii a v Holandsku, kde v té době vznikají první manufaktury, a tím daly vzniknout počátkům kapitalismu. A proto si myslím, že pokud ovládne konkurence z Asie náš, ale pravděpodobně i evropský textilní trh, znamenalo by to možná konec tohoto průmyslového odvětví, které dalo vzniknout naší civilizaci v dnešní podobě. Na textilu prostě začal fungovat kapitalismus, který dnes „řídí“ náš život. Asi by to opravdu znamenalo nástup nových mocností, předně Číny, na řízení světa, hlavně na tom ekonomickém…

Možná se někomu z vás bude zdát tento článek, či „výprsk“, jako naprostá hovadina, ale hned neodsuzujte! Snažte se nad tím zamyslet, protože si myslím, že to je celkem aktuální a diskuse hodné téma. A udělejte si svůj vlastní názor, o který se klidně podělte, a můžeme to probrat…    

                                                Evan Stomat, v Turnově dne 26.1.2005 (cca 23:00)

                                                           Retušováno tamtéž dne 26.1.2006 (cca 19:00)

 

                                                                                             Evan Stomat ® 2009