Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profil postavy - Slamír

5. 1. 2012

SLAMÍR

I.

 1. Jméno (případně přezdívka), rasa, povolání; věk, výška, váha; jména a povolání rodičů; datum a místo narození.

Slavomír Brezinski - Slamír (Sláma, Modrý rytíř), člověk, šermíř; 28 let, 192 cm, 96 kg; 10. 9. 825 v Brezině (SV Almendor)

 1. Popiš svoji postavu (její tělesnou konstituci, tvář) a její vzhled (vybavení, ošacení, zvláštní předměty).

Vysoká svalnatá postava, ale žádný kulturista, spíše atlet, pohledná tvář sličných rysů; Hnědé vlasy (světle kaštanové) rovnější, po ramena a většinou svázané stužkou, šedomodré oči, nosí bradku s knírem („rytířský vous“), většinou klidný výraz s lehkým úsměvem, občas se mění na zachmuřený výraz (jakási „daleká zamyšlenost“).

 1. Umí tvá postava číst, psát, plavat ? Jakých dalších dovedností za svůj život nabyla ? Jaký druh knih četla ?

Odmala umí výborně plavat, skvěle také ovládá jízdu na koni (i válečném); ve vybrané společnosti se pohybuje skoro tak dobře jako na bojišti, tančí s šermířskou ladností (a šermuje jako kdyby tančil…); kromě klasických dovedností dobrodruha (handlování, vaření, atd.) se naučil i číst a psát, ne tak dobře, aby psal veledíla či encyklopedie, ale dostatečně na psaní svého deníku (do kterého zaznamenává důležité okamžiky prožité se svými přáteli) nebo kratších cestopisů; z významných publikací četl několik deníků různých dobrodruhů, cestovatelů a také pár kronik, díky nimž má celkem dobrý přehled o historii i zeměpise Asterionu. 

 1. Jaké je přesvědčení tvé postavy (podle pravidel DrD) ? Má nějaké zábrany nehledě na přesvědčení (např. nezabila by zezadu, neporušila by dané slovo apod.) ?

Přesvědčení by se dalo určit jako zmateně dobré, záleží na okolnostech a jestli se týkají jeho přátel či nikoliv; neštítí se dá se říci ničeho, ale snaží se řídit ctí hodnou rytíře (a kodexem Rytířů devíti hvězd) a vědomě by nikdy nezradil své přátele.

 1. Záleží tvé postavě na dobru ostatních lidí (tzn. je egoista,altruista) ? Jakých ?

Někdy má tendence „zachránit svět“, ale poslední dobou jich je čím dál tím míň a snaží se dívat na svět více realisticky. Občas ho popadne panovačnost, při které se cítí jako rozený velitel a vůdce. Při tom využívá své přirozené autority a rozvážného (i když impulsivního) chování. Sem tam si představuje, jak v čele velkých armád ničí šiky skřetů, kteří na Asterion nepatří, ale na druhou stranu ví, že to jsou jen sny, vše záleží na osudu a na přízni bohů a především jeho patrona Gora. Snaží se pomáhat všude, kde lidé potřebují. Uvědomuje si svou roli i své možnosti (a možnosti celé družiny), takže nemá problémy např. zachránit kotě uvízlé na stromě nebo zlikvidovat obludu terorizující vesnici…

 1. Čím se tvá postava živila, dokud nepotkala družinu

Dělal všechno možné od čeledína na hradě Sinwarského knížete, přes pomocníka chovatele koní, až po ochránce obchodních karavan v Keledoru (odtud si odnesl mnoho zkušeností a především silný vztah ke koním).

 1. Proč se tvá postava stala dobrodruhem ?

Zaprvé jeho otec byl dobrodruhem, za druhé jej (otce) někdo zabil a on (Slamír) hledá jeho vraha (na všech nových místech, kde zrovna pobývá, vždy najde novou „stopu“, ale nikomu se s tím nesvěří!), za třetí se snaží znovunalézt původ své rodiny, za čtvrté byl nucen uniknout masakru jeho rodné vesnice (při kterém přišel i o matku) a za páté šel do světa vydělat si na ruku knížecí dcéry (a jinak si ji zasloužit)…

 1. Jakou nejstrašnější nestvůru tvá postava za svůj život potkala ?

Velmi mnoho jich bylo: vyverna, kostěj, fénix (z nich, i jiných ohnivých potvor, má trochu hrůzu, díky jednomu nepříjemnému střetnutí), fext, bazilišek, rytíř zkázy… Na prvním místě bude jistě oranžový drakočlověk Drik (kterému vpíchnul kopí do zad a oba to velmi, velmi bolelo…) nebo Strážce Zurku – Daaron (kolem kterého – naštěstí spícího – jen prošel).

 1. Jaký je přístup tvé postavy k zabíjení ? Jak se staví ke smrti ? Jak se chová ke svým nepřátelům (krutě, nelítostně, zákeřně, podlézavě, lituje je, ctí je, či jimi pohrdá) ?

Prvního člověka zabil při zmíněném masakru jeho rodné vesnice. Byl to barbar – žoldák a plenitel. Od té doby likviduje všechny padouchy (a obludy), co škodí lidem nebo jim přisluhují a nebo mu v tom brání… Ke svým nepřátelům se chová chladně a myslí jen na to, že je propíchne mečem, ale až bude vhodná doba. Vyhýbá se ale zbytečnému zabíjení a nejdříve vyzývá soupeře k přijetí spravedlnosti. Smrt bere jako nutnou součást života.

 1. Byla tvá postava někdy zamilována a s jakým výsledkem ? Jaký je její vztah k opačnému pohlaví ?

Prvně se zamiloval do knížecí dcery Rilian er Sinwar, avšak byli ještě mladí (nějakých 13 let) a jejich lásce přáno nebylo, a tak odešel po dvou letech do světa (viz. výše). Holky po něm vždycky letěly, ale nikdy se z žádnou nezapletl (ani ve vášnivém Keledoru, ani v divokých a svobodomyslných Dálavách). Se svou milovanou se náhodou setkal až po několika letech v Západní Dálavě. Jejich láska vášnivě vyvrcholila ve slavném Chrámu srdcí…

Dnes, starší a zkušenější a daleko od své milé (kterou si stále nemůže vzít), se na ženy dívá jinak. Má blízko k tomu stát se holkařem, ale naštěstí jeho čest (a spíše stále trvající láska k Rilian) ho drží za uzdu. Avšak našla se druhá žena, ke které cítí velikou náklonnost. Zapletl se s budoucí plavenskou císařovnou Sagjidarou a vždy, když jí potká, šel by sní i na konec světa. Naštěstí má přátele, kteří jej vrátí na správnou stezku…

A přeci jen by se našly další slečny, které Slamírovi učarovaly: nejdříve baronka z Pawie, danérská šlechtična dočasně pobývající v Gver Graenu, se kterou se seznámil před jedním turnajem; dále studentka ohnivé magie z Bílé pagody v Minkoru jménem Isolda, se kterou však nešlo jen o nějaké povrchní laškování (snad by se dokázal, kdyby jeho srdce nepatřilo Rilian, do ní doopravdy zamilovat!) – sama je však již několik let, dle verithianského zvyku, zaslíbena jinému… poslední „šťastnou“ se stala ta nejnepředpokládanější osoba, totiž bývalá členka družiny, nyní agentka a velvyslankyně královny Rungil v albirejské diaspoře, elfí míšenka Wanawi – s touto velmi půvabnou dámou s tajemnou minulostí (snad právem je považována za jednu z nejkrásnějších, nejpřitažlivějších a nejvýřečnějších žen v Dálavách…) si zašpásoval po jedné (ne)vydařené párty pořádané minkorskou radou – tedy byla to věc čistě „náhodná“ a nikoliv založená na vzájemných citech, protože přestože jsou přáteli, Wanawi se, kvůli nedávno prožitým nepříjemnostem i díky své temné minulosti, rozhodla nic si s muži nezačínat (původně, „podle plánu“, měl být tím „posledním“ Kibe, ale v době zábavy byl indisponován, takže jej Sláma, jakožto dobrý přítel pouze – i když nevědomky – zastoupil…); třeba ještě dodat, že žádný z výše uvedených „záletů“ nezanechal žádné viditelné následky (ať již ve formě nemocí či nechtěných potomků…)!

II.

 1. Je tvá postava optimistická či pesimistická ?

Realisticky optimistická (resp. optimisticky realistická)…

 1. Trpí tvá postava nějakou psychickou zábranou ? Bojí se něčeho či je jí něco velmi nepříjemné (hadi, krev, tma, výšky, …) ?

Má strach z toho, že nenaplní svůj život tak, jak by chtěl, nebo že zahyne zbytečnou smrtí (a to se už párkrát málem stalo). Ale nepřipouští si to, je ještě mladý a užívá si to. Fobii vyloženě nemá, možná jen ze zákeřných neznámých vrahounů za zálohy a má v úctě magii. Dříve měl menší problémy z pohledu na krev svých přátel, ale musel si zvyknout… Ale co vyloženě nesnáší, je oheň ve větším měřítku – tj. vyhýbá se velkým ohňostrojům, nedůvěřivým alchymistům (ty vyloženě nemá rád) a především fénixům; když už na nějaký velký oheň narazí, může být klidnější, když má na sobě zbroj, která jej před ohněm částečně chrání… a pokud ji zrovna na sobě nemá (stejně časem její magická schopnost zmizí), velkému ohni se pokud možno vyhýbá!

 1. Připadá si tvá postava méněcenná, zamindrákovaná, nebo je sebevědomá, hrdá, pyšná, namyšlená ?

Vždy, když má tu příležitost, mu sebevědomí stoupá a hned musí být středem (a vrcholem) všeho dění. Pokud to nevyjde, přemítá, kde se stala chyba, a že se na to příště radši vykašle. Velmi výjimečně má stavy uvědomování si své méněcennosti v obrovském světě, že nemá na jeho ovlivňování, a že se na všecko vyprdne…

 1. Je tvá postava drsná, tvrdá, vyrovnaná, citlivá, přecitlivělá či jiná ?

Vyhlíží drsně (někdy až frajersky), ale ve skutečnosti je velmi citlivý, v určitých situacích. Snaží se to však nedávat příliž najevo, image jakou má (totiž „člověk, kterého nic a nikdo nerozhází“), mu vyhovuje.

 1. Je tvá postava mlčenlivá, tichá, zamlklá, zadumaná, naslouchající či spíš upovídaná, výřečná až ukecaná ? Je jí příjemné, když je na ni upřena pozornost více lidí ? Má raději samotu, nebo má raději málo opravdových přátel než mnoho známých ?

Hned jak se naskytne příležitost vyjádřit se k tématu, využije ji. Hlavně, když je potřeba něco vyřešit, stojí si za svým názorem a přesvědčuje ostatní. Ale rád naslouchá jiným (velmi rád diskutuje). Jindy je zamyšlený a nic neříká, najednou přijde s převratným návrhem a začíná jednat. Má docela smysl pro (černý) humor a je i docela zábavný. Má rád společnost a nevadí mu velký dav, jen nemá rád, když v něm moc zapadá, ale zase nechce za každou cenu být úplně středem pozornosti (jen když může o něčem rozhodovat). Bez přátel by dlouho nevydržel. Rád si vypráví s ostatními a rád naslouchá jiným.

 1. Ve skupině je tvá postava většinou řadovým členem či jedním z vůdčích typů ? Chce o všem spolurozhodovat, nebo raději počká, až ji řeknou, co má dělat ? Vůči ostatním je spíše podřízená, nadřízená či na roveň ?

Po zmizení Nxakeho, vůdčího družiny, jeho roli převzal i když neměla družina nikdy vůdce v pravém slova smyslu (převládá u nich určitá demokracie). Je tedy spíše jejím mluvčím a reprezentantem (hlavně je to pohledný lidský šermíř, kterého si každý pamatuje a má vybrané chování, atd…). Občas má panovačné tendence, ale nikdy by nešel proti přesvědčení ostatních.

 1. V družině tvá postava sleduje své individuální zájmy či jí jde o kolektivní prospěch ? Má ve zvyku skrytě manipulovat s ostatními postavami ?

Jde mu hlavně o prosperitu celé družiny jako celku, nesleduje vlastní zájmy (které by mohli pokazit vztahy v družině nebo úspěch akce, atd.) a nemanipuluje s ostatními. Jen mu jde v zásadě o to, aby se družina pohybovala ve vyjetých kolejích a zbytečně se nerozdělovala…

 1. Na křivdy a rozpory zapomíná tvá postava brzy, snadno odpouští, či časem nezapomíná a časem splácí ?

Není pomstychtivý (snaží se vše řešit hned a bez okolků), ale až najde vraha svého otce…

 1. Je tvá postava popudlivá, vznětlivá, klidná či bezkonfliktní ? Přizná vlastní chybu ?

Snaží se udržet vždy v klidu a nad věcí, ale uvnitř jej stále spaluje vnitřní oheň, kterýs sem tam vzplane do nevídaných rozměrů (a ani fénix by se neměl za co stydět). Málokdy však všechen najednou, žádné výbuchy hněvu a agonie se nekonají... Chyby si umí přiznat, ale přestože tvrdí, že se poučil, ne vždy to tak je ve skutečnosti…

 1. Je tvá postava odvážná, zbabělá, zběsilá, opatrná, vrhá se do všeho bezhlavě ? )

Jeho statečnost někdy až hraničí se sebevražednými sklony. Není to ale bezhlavý blázen a hlavně nechce ohrozit ostatní kolem sebe (kromě nepřátel). Souboje všeho druhu jej naopak vzrušují a lákají, jsou pro něj výzvou…

III.

 1. Má tvá postava smysl pro humor ? Pokud ano, pro jaký obzvlášť ?

Má. Obzvlášť si potrpí na suché (a ironické) hlášky a někdy vpálí nějaký vtip na adresu svých přátel (hlavně na Kibeho nebo Čuchana), ale také nepřátel (kterých si cení jen jako soupeřů, ale ne jako lidí – osobností!).

 1. Jaké estetické hodnoty jsou tvé postavě blízké ? Např. velkolepost, starobylost, vznešenost, zdobnost, duchovno, prostota, malebnost, roztomilost, rozmanitost, čistota, neposkvrněnost, harmonie, smutná krása, erotičnost, smyslnost, živočišnost, ponurost, temnota, morbidnost …

Obdivuje starobylost, vznešenost i zdobnost, ale ne přeplácanost nebo nadutost. Líbí se mu prostě staré arvedanské stavby, které poznamenal zub času a skrývají neodhalené tajemnosti. Jinak o umění se aktivně nezajímá. Nechává jej na ostatních, kteří se v tom více vyznají a tak vůbec.

 1. Co je smyslem života tvé postavy ? Jaké má plány do budoucna a čeho by chtěla v životě dosáhnout ?

Najít a zlikvidovat vraha svého otce v prvním případě (a už má několik adeptů!), založit s Rilian rodinu (???), objevit svůj původ (kdo a kým vlastně ve skutečnosti je?!) a obnovit bezstarostný život (bez skřetů, oblud, atd.…), případně zrušit Khara (???).

 1. Věří tvá postava v boha či bohy ? Pokud ano, v jakého či v jaké ?

Ve všechny, které lidé (elfové, trpaslíci,…) uctívají, ale sám uznává jen původní „čistou“ Sedmnáctku a jako jedinou autorito je pro něj jeho „ochránce a učitel“ Gor. Do náboženských věcí se radši moc neplete, nebere je moc vážně a vysměje se klidně i Gorovu knězi (je to jen člověk…). Důležitá je pro něj osobní víra jedince a kněží jsou dobří jako sloužící bohu, kteří tomu zasvětili celý svůj život, ale nejsou nezbytně nutní k bezprostřednímu kontaktu s bohy (vždyť existují laici!!!). 

 1. Jaký je vztah tvé postavy k penězům ? Jak s nimi nakládá ? Je pro peníze či pro něco jiného schopna zradit své spolupracovníky, případně přátele ? Potřebuje vždy finanční motivaci ? Jak velká suma pro ni znamená pojem bohatství ?

Bere je jako nutné zlo. Málokdy o ně bylo nouze, a když nebyly, bylo mu to fuk. Ale musí si je poctivě vydělat, zasloužit si je (nikdy by nežebračil a žebráky lituje, někdy jimi pohrdá, ale snaží se je pochopit, a když má nazbyt, obdaruje je). Odměny a nálezy rozděluje fifty fifty, případně podle zásluh. Dřív po nich šel jako blázen (kvůli Rilian), ale časem pochopil, že to může přinést jen problémy a slzy. Hmotný majetek se pro něj stal pouhým nástrojem k vykonávání dobré vůle a mnohem důležitější je duchovní a fyzický rozvoj!

 1. Jaké jsou názory tvé postavy na různé společenské třídy, náboženství, rasy a národy ?

Jelikož jedinou pravou autoritou je pro něj Gor, pozemské vládce jen toleruje, a pokud ho neomezují, klidně je i podpoří (pro dobrou věc). Rád by si někdy zkusil vládnout, třeba malému panství (klidně i nelegálně, pokud tím nikoho nebude omezovat J). Umí se pohybovat ve všech společenských třídách, nerozebírá je jako celky, ale podle jednotlivců. Nelépe se cítí ve společnosti rytířů, šermířů a jiných „ušlechtilých“ bojovníků, se kterými si může vyměnit zážitky a zkušenosti. Naopak mu jsou cizí kouzelníci, alchymisti, zloději a podobní „úchyláci a podivíni“. Z ras a národů toleruje všechny kromě skřetů a „zlých“ podzemních prevítů (ke kterým ale poslední dobou nachází určité pochopení), u všech se snaží najít jak to dobré tak i zlé, některé obdivuje více, některé méně (a taky záleží na jejich minulosti a asi celkovému vývoji…).

 1. Kouří tvá postava, pije a přejídá se ? Pokud ano, jak mnoho a  jak často ?

Jí střídmě, ne více než musí, ale potrpí si na sladké ovoce a sladkosti obecně. Pije rád a hodně (pokud je dobré pivo nebo víno), ale nemá potřebu se permanentně ožírat, stačí mu to jednou za čas. Kouří příležitostně dýmkové koření (jen hobití, páč u trpasličího jde „o zdraví“), omamné látky hodně vzácně, vlastně vůbec (hašiš zkusil maximálně třikrát).

 1. Čím si tvá postava krátí dlouhé chvíle, jaké jsou její záliby ?

Šermování nanečisto nebo s někým jen tak, zkoušením nových triků, bitkováním se s přáteli, psaním deníku, přemýšlením o svých plánech, koukáním po děvčatech (a při tom myšlením na Rilian, Sagjidaru nebo matku anebo na les skřetů, jak jej prosekává mečem…), pozpěvováním si, pískáním, čuměním do blba (Kibe, Čuchan…), atd…

 1. Jaký je vztah tvé postavy k magii ?

Má k ní úctu, ale jelikož ji moc nerozumí, tak se s ní nepokouší jakkoliv potýkat, pokud není nutné. Rád ji však využije pro své účely. Bere ji jako přirozenou součást okolního světa, ale mnoho o ní, jako třeba o přírodě, neví.

 1. Je ještě něco, co chceš do dotazníku uvést

Niet. (jen to, že sem to psal nevim jak dlouho, asi do půl druhý ráno v neděli před školou, a budem psát z fyziky a …. Kurňa, že se na to nevybodnu…); no a dodatky a rešerše dodělány (zatím) v půl čtvrté ráno ve středu 26. září 2007, asi nemá cenu jít spát, páč musim brzo do školy zajistit si vstup do druháku…

 

Evan Stomat ® 2012