Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profil postavy - Sereg

5. 1. 2012

SEREG

I.

 1. Jméno (případně přezdívka), rasa, povolání; věk, výška, váha; jména a povolání rodičů; datum a místo narození.

Sereg Holgen, řečený Fialový (Sergé/Sergej, Kovadlina, Pevná/Tvrdá pěst), trpaslík, bojovník; 50 let, 138,5 cm, 85-90 kg; 14. 8. 803 v Kwesaru

 1. Popiš svoji postavu (její tělesnou konstituci, tvář) a její vzhled (vybavení, ošacení, zvláštní předměty).

Na trpaslíka vysoký „tlusťoch“. Připomíná soudek na nožkách a z kterého vykukují malá hnědá očička obklopená hustým tm. hnědým plnovousem a rezavými vlasy upravenými do několika copů a ohonu. O plnovous také pečuje, i když si jej moc nazastřihuje, protože znakem jeho rodiny je dlouhý vous splétaný v copy a dredy. Občas jej barví na fialovo. Při chůzi trochu funí, ale kupodivu udržuje stabilitu (avšak při jakémkoliv složitějším manévru, např. při boji se zdá, že se sotva udrží na nohou…).

Hlavní součást oblečení je tvořena bezesporu zbrojí: plátová zbroj a kroužková kapuce s límcem (kvalitní, vlastní výroby z nejkvalitnější černěné oceli ze Seliaku), přepnutá širokým bronzovým pásem s dračí přezkou Ar-Khenoru, součástí je i přilbice (kvalitní ocelový šalíř s hledím, navíc očarovaný) a pozlacené nátepníky, které mu zakrývají celé předloktí a s ostrými bodci u loktů. Obouvá si trpasličí okované boty a na rukou má okované kožené rukavice. Pod zbrojí nosívá dlouhý vycpávaný kabátec a fialové plátěné kalhoty. Pod masivními ramenními chrániči je k pancíři připnutý fialový plášť z kvalitní neprodyšné látky (chránící jak před deštěm nebo žhavým sluncem, tak i částečně proti úderům vedeným zezadu). Mezi zbraněmi, které u sebe nosí, nelze přehlédnout obouruční trpasličí sekeru s černěným (a očarovaným) ostřím, trpasličí tesák zasunutý za opaskem a nebo vskutku vražedné válečné kladivo vyrobené z lintiru (a vzhledově kopírující slavný Velekondoří spár), taktéž zavěšené za opasek. Ten mu ještě zdobí železný řetěz, který také občas poslouží jako zbraň – omotaný kolem pěsti rozzuřeného trpaslíka… K této hezké sbírce zanedlouho přibude i vrhací sekera, na zakázku vyrobená v Seliaku. Nakonec na zádech mívá pověšený štít „monari“ vejcovitého tvaru očarovaný mocným kouzlem a pomalovaný osobními barvami a znakem (sekera zaseknutá v kovadlině).

 1. Umí tvá postava číst, psát, plavat ? Jakých dalších dovedností za svůj život nabyla ? Jaký druh knih četla ?

Číst a psát umí, ale spíše z nutnosti, mnoho toho nevyužívá (umí to hlavně kvůli obchodním transakcím, které osobně vyřizoval). Dokonce se naučil složité trpasličí písmo, kvůli jeho v poslední době probuzené vášni ke zdobnosti jeho vytesaných a vykovaných předmětů. Tesařina a kovářství jsou dvě odvětví v kterých nejlépe vyniká. Dalším jeho umem je kulinářství kuchařské, libuje si hlavně v netradičně kořeněných jídlech, svým pokrmům dodává bizarní chutě… Zato plavat vůbec neumí (má správný odpor k vodě jako každý správný trpaslik), jezdit na koni se „naučil“ z donucení svých přátel a kromě handlu již žádných klasických dovedností nepobral (krom obecné řeči, ale to proň nebylo těžké, poněvadž vyniká na trpaslíka vysokou inteligencí, tuto nejrozšířenější řeč umí velmi skvěle, jako rodilý!). A poslední dobou se v něm objevuje dosud neprojevená schopnost umělecká, rád vymýšlí různá pořekadla a rýmovačky („Vskutku, šenku vskutku – zahájíme pitku!“) a nakonec vypravěčství. 

 1. Jaké je přesvědčení tvé postavy (podle pravidel DrD) ? Má nějaké zábrany nehledě na přesvědčení (např. nezabila by zezadu, neporušila by dané slovo apod.) ?

Neutrální, spíše k dobru. Ale považuje se za dobrého trpaslíka, pravdou je, že má dobré srdce. Vše řeší tváří v tvář, a k nikomu se zády neotáčí. Chová se čestně. Zkrátka trpaslík z kamene, oceli a dřeva…

 1. Záleží tvé postavě na dobru ostatních lidí (tzn. je egoista,altruista) ? Jakých ?

Záleží mu hlavně na přátelích, jelikož na vše kouká s „nadhledem“, snaží se poučovat ,či spíše upozorňovat ostatní na chyby. Jelikož v Erinu „založil“ hospodu (ku prospěchu svému, ale i zákazníků) je vidět jeho pohled na okolí. Rád je pohostí, pochlubí se dobrou vyvářkou, ale pokud jde o cizí, něco za něco… (A pokud někdo cizí se mu zdá podezřelý (každý druhý cizinec, všici elfové, kouzelníci), kouká naň „shora“!) Spíš mu nejde o dobro lidí jako takové, spíš dobro, které z tohoto dobra vzejde pro něj (Ve svém okolí bezprostředním)… To však se snaží dodržovat i opačně. Pokud někdo dobro činí jemu, on rád oplatí stejnou měrou. A hlavně nemá rád bezpráví páchané na nevinných lidech!

 1. Čím se tvá postava živila, dokud nepotkala družinu

Po otci zdědil kovářské řemeslo, ale než jej převzal do rukou svých, stal se obchodníkem s otcovými výrobky. Pár let obchodoval hlavně s Východní Dálavou, někdy i se Svobodnými městy. Poté se rozhodl navštívit svoji babičku na Lendoru…

 1. Proč se tvá postava stala dobrodruhem ?

A když byl v Dunrileanu, čekajíc na loď (a mající strach z moře, touha spatřit stárnoucí příbuznou však silnější byla), potkal člověka, který jasně potřeboval pomoc od místních gaunerů. Neznalého poměru jej zachránil, když v tom je potkal skřítek namočený v podobném maléru, a tak spojili síly dohromady… Doručili jistou zásilku do Nového Amiru, setkali se s tajemným elfem (jediný elf, který v Seregovi vzbudil respekt!) a Sereg se stal jejich neodlučitelným průvodcem po Dálavských městech, jakožto znalec místních poměrů. Jeho sekera mnohokrát pomohla přátelům v nesnázích a naopak oni mu pomohli, když byl moc zbrklý a neodhadl situaci… A najednou se začali všichni zajímati o ztracená tajemství Arvedanská, přišla vidina majetkového zajištění. Návštěvu u babičky si odložil na pozdějc…

 1. Jakou nejstrašnější nestvůru tvá postava za svůj život potkala ?

S přáteli zlikvidoval dvě vyverny, skřetího generála, mnoho myšlenkových bytostí. Žádná nebyla natolik hrůzostrašná, že by z ní strach měl. Snad jen fext či podobní tvorové, poněvadž jej „připravují o mládí“ a toho se snad nejvíce děsí, ač to nedává vždy najevo („Nač urychlit stárnutí? Těch promarněných let!? Brrr…“).

 1. Jaký je přístup tvé postavy k zabíjení ? Jak se staví ke smrti ? Jak se chová ke svým nepřátelům (krutě, nelítostně, zákeřně, podlézavě, lituje je, ctí je, či jimi pohrdá) ?

Ve své teprve čtvrtině života prožitého si to vskutku nepřipouští. Již tolikrát se díval smrti do očí, ale je naň moc krátká, páč jej ještě neskolila. Každý nepřítel však smrti ať jde vstříc! Z něj stejnak nic dobrého nevzejde. Nepřemýšlí nad úlohou, původem atd. svých nepřátel, ale pokud usilují o život jeho či jeho kamarádů, už ho vidí mrtvého na zemi. Skřeti a nemrtví patří na první místo těch, který si toto zasluhují nejvíce… 

 1. Byla tvá postava někdy zamilována a s jakým výsledkem ? Jaký je její vztah k opačnému pohlaví ?

Jediná trpaslice, která jej zaujala, byla, sice nepřítelova (Hwarištova) pohunice, lupička Mošta, na trpaslici sličná. Ale jakmile se dostala do města, zmizela. To Serega sice zarmoutilo, ale to hned zmizelo („Stejnak to byla proradná zlodějka! Na kůl jsme ji měli nabodnůt…“). A jediná ženština, která se mu kdy líbila, je Wanawi (sice taky zlodějského povolání, ale jedna z třech elfů, kterých si kdy vážil a vážit bude. Do ohně by kvůli ni skočil…), ale vzhledem k okolnostem to zůstává u obdivu její nadpozemské krásy (ona na muže stejnak nedá, z Kibeho vychladla…). 

II.

 1. Je tvá postava optimistická či pesimistická ?

Nevěří ničemu a nikomu… pesimista.

 1. Trpí tvá postava nějakou psychickou zábranou ? Bojí se něčeho či je jí něco velmi nepříjemné (hadi, krev, tma, výšky, …) ?

Jako snad každý trp, nemá rád vodu ve větším množství, než kolik dokáže najednou vypít v přepočtu na pivo. Pak se strachuje stáří, je z toho tumpachovej, nemá rád vše, co podléhá rychlé zkáze. Opatrně se staví ke všemu cizímu, nepřirozenému a magickému, a co nedokáže, při svém fištrónu, pochopit.

 1. Připadá si tvá postava méněcenná, zamindrákovaná, nebo je sebevědomá, hrdá, pyšná, namyšlená ?

Pokud se mu vše daří tak jak má, je v pohodě, ale jakmile se něco nevede, vyčítá to své blbosti (což tak nebývá vždy). Hlavně nadává na svoji zbrklost, a někdy lenost.

 1. Je tvá postava drsná, tvrdá, vyrovnaná, citlivá, přecitlivělá či jiná ?

Tvrdý trpaslík ze železa a dřeva. Pravý slon (jest to jeho znamení) stojící pevně při zemi a koukající na vše shora.... Mnoho s ním neotřese (maximálně ztráta kamaráda nebo nějaký velký nezdar).

 1. Je tvá postava mlčenlivá, tichá, zamlklá, zadumaná, naslouchající či spíš upovídaná, výřečná až ukecaná ? Je jí příjemné, když je na ni upřena pozornost více lidí ? Má raději samotu, nebo má raději málo opravdových přátel než mnoho známých ?

Jak kdy, ale spíše míň mluví a víc myslí. Co se týče činů: víc činí než myslí! Nepotrpí si na velkou společnost (mnoho cizích lidí nejni dobre), ale je rád když ho kolektivně za něco pochválí.

 1. Ve skupině je tvá postava většinou řadovým členem či jedním z vůdčích typů ? Chce o všem spolurozhodovat, nebo raději počká, až ji řeknou, co má dělat ? Vůči ostatním je spíše podřízená, nadřízená či na roveň ?

Nepovažuje se za něčím vyjimečného člena družiny, všechny vidí v rovině. Jediná opravdová autorita byl pro něj Nxake. Ale je rád, když někdo od kámošů dá na jeho varování a nebo mu naopak pomohou z nějakého maléru ze zbrklosti… Důležitě bere onu rovnost a demokracii v grupě.

 1. V družině tvá postava sleduje své individuální zájmy či jí jde o kolektivní prospěch ? Má ve zvyku skrytě manipulovat s ostatními postavami ?

Když se většina dohodne, jde za tím. Důležitý je prospěch celé družiny, ale co se jí netýká, je pouze jeho věcí.

 1. Na křivdy a rozpory zapomíná tvá postava brzy, snadno odpouští, či časem nezapomíná a časem splácí ?

Jako slon má dobrou paměť! Když se jej něco hodně dotkne (nebo někoho z přátel), nedá tomu spát a jde si to z dotyčným „vyříkat“ na ostří sekery. Neodpouští a vše dotáhne až do konce!

 1. Je tvá postava popudlivá, vznětlivá, klidná či bezkonfliktní ? Přizná vlastní chybu ?

Rád vybuchne, ale stejně rychle vyhasne. Zbrklosti následuje uklidnění. Kolébá se „sem a tam“. Chybu přizná, pokud to tak opravdu je (pokud „jsou svědci“…).

 1. Je tvá postava odvážná, zbabělá, zběsilá, opatrná, vrhá se do všeho bezhlavě ? )

Odvaha předchází téměř slepému odhodlání… pak z toho vycouvá, ale to už bývá stejnak pozdě (ať už se všechen nepřítel koupe ve vlastní šťávě, či jej tahají kamarádi z průšvihu).

III.

 1. Má tvá postava smysl pro humor ? Pokud ano, pro jaký obzvlášť ?

Na trpaslíka jistě. Hlavně rád vymýšlí vtipná pořekadla, či postřehy (ne vždy se záměrem – např.: „Mlč neb budeš ve mžiku pochcanej!; U všech skřetích prdelí!; Kerej Khar tě posednul?!“).

 1. Jaké estetické hodnoty jsou tvé postavě blízké ? Např. velkolepost, starobylost, vznešenost, zdobnost, duchovno, prostota, malebnost, roztomilost, rozmanitost, čistota, neposkvrněnost, harmonie, smutná krása, erotičnost, smyslnost, živočišnost, ponurost, temnota, morbidnost …

Když to vypadá pěkně, je to pěkné. Hlavně si potrpí na detaily a různé kumšty a zvláštnosti, neobvyklosti. Musí v tom být „vtisknut“ onen „činitel“. 

 1. Co je smyslem života tvé postavy ? Jaké má plány do budoucna a čeho by chtěla v životě dosáhnout ?

Být co nejdéle s přáteli, ať jdou kamkoliv, dokud mládí slouží. Nemá vyšší cíle, snad jen aby neprošvihl babičku ?!

 1. Věří tvá postava v boha či bohy ? Pokud ano, v jakého či v jaké ?

Jistě existuje vyšší moc, která vše obklopuje, pomáhá či škodí, ale vše, co je „nad ním“, je mu cizí a neznámé. Mern je pro něj obraz pravého umělce – řemeslníka, ač si myslí, že to nejni bůh jen tak hned od začátku. Jinak mu náboženské otázky nejsou zrovna milé („Dyť božstev je stejnak jako fazolí, co sem večír slupnul. Kdo se v tom má vyznat?!“).

 1. Jaký je vztah tvé postavy k penězům ? Jak s nimi nakládá ? Je pro peníze či pro něco jiného schopna zradit své spolupracovníky, případně přátele ? Potřebuje vždy finanční motivaci ? Jak velká suma pro ni znamená pojem bohatství ?

Má dobrý pocit z majetného zajištění, pokud to nejde přes zbytečnou krev. A přátele kvůli tomu nezradí! Musí jít o dobře vydělané prachy, aby to mělo smysl. To je dneska umění…

 1. Jaké jsou názory tvé postavy na různé společenské třídy, náboženství, rasy a národy ?

Všichni by si měli bejt rovni a nepovyšovat se nad ostatní. Nad takovými stojí Sereg hodně vysoko… Náboženství je mu dá se říct fuk… Rasy a národy ať sou tam kde maj bejt (nemá rád ty, co furt chtěj do něčeho vrtat!). Skřeti jsou předurčeni pouze ke smrti…

 1. Kouří tvá postava, pije a přejídá se ? Pokud ano, jak mnoho a  jak často ?

Kouří silný tabák trpasličí, drogy nikdy. Nají se rád, vždycky podle chuti, klidně sní mrtě chodů, pak je porovnává a určuje jejich kvalitu. Při jeho postavě mu to nečiní problém. Pije jak tur, cokoliv čím se ožere…

 1. Čím si tvá postava krátí dlouhé chvíle, jaké jsou její záliby ?

Vařením, vymýšlením nových zvláštností. Rád něco vyrábí, spravuje (dřevo, kov). A mile rád si počítá majetek a tak, ale ne z hrabivosti, ale prostě ho to baví (oj ty geny…). Nebo jen tak čudí z dýmky a poslouchá rád hudbu! („Hoj, zahrajte něco drsného. Třebas >Pochod Starých trpaslíků< !“).

 1. Jaký je vztah tvé postavy k magii ?

Je mu to cizí a nevidí v tom nic dobrého. Ví, že se jí dá zneužít, a proto se jí vyhýbá, jak se dá! 

 1. Je ještě něco, co chceš do dotazníku uvést

Niet. (jen to, že sem to psal nevim jak dlouho, ale do dvanácti večír v neděli o prázdninách…)

Evan Stomat ® 2012