Jdi na obsah Jdi na menu
 


Profil postavy - Čiu-Chan

5. 1. 2012

ČIU-CHAN


I.

 1. Jméno (případně přezdívka), rasa, povolání; věk, výška, váha; jména a povolání rodičů; datum a místo narození.

Čiu-Chan (Čuchan, Skřivan Skřivánek[E1] ), lesní skřítek, zloděj (lupič); 102 cm, cca 35 kg; 21.5.821 ve vesnici Min-Hoči (Hňí) (provincie Nan Dan, Zlatý les); otec Miu (kouzelník a agent Vnuků jezevců (Bratrstva jiřiček, popř. Zlatohvozdského kolibříka)), matka Nji-Čim (zahradnice), sestra Lim-Čim – všichni tři nejspíš mrtví; má příbuzné v Horském císařství (např. bratranec Čing-Chan, pyrofor a astrolog z Pakvašína)

 1. Popiš svoji postavu (její tělesnou konstituci, tvář) a její vzhled (vybavení, ošacení, zvláštní předměty).

Tenhle skřítek je malé (na skřítka průměrné) postavy, štíhlý a velmi, velmi hbitý. Nevyniká sice silou v pažích, ale mrštností se s ním nikdo nevyrovná. Na kulatém obličeji mu velké modré oči tikají sem a tam, nic nenechává bez povšimnutí. Téměř vždy se usmívá, alespoň trošičku, ale vždy bezelstně. Nenechte se však zmást jeho dětinským kukučem, ve skutečnosti se pod křehkou slupkou skrývá tvrdé jádro. Světlé rovné vlásky si nechává odrůst, aby je pak zastřihl téměř na ježka. Zkrátka každou chvíli má jiná účes…

Většinou si volí jednoduché oblečení v „námořnickém/pirátském“ stylu – krátké kalhoty a rozepnutou vestu – v přírodních barvách. Na nohou pak nosí vysoké kožené boty s měkčenou podrážkou, které mu usnadňují tichý pohyb a na zápěstích má nátepníky z tepaného bronzu, které skrývají vrhací dýky vyrobené z helurimu a očarované, zákeřné erinské hvězdice a další vrhací dýky pak skrývá na různých místech schovaných pod volným oblečení. Na zádech v kožené pochvě mívá šavli a za opaskem krátký lintirový mečík a zubatou dýku. Místo pásku kolem pasu si pak omotává prakem, který je jeho druhou nejmilejší zbraní na dálku. Pokud jde na větší akci či do drsnějšího dobrodružství, oblékne si koženou zbroj a na záda si pověsí přesnou orčí kuši na zásobníky, které nosí na zvláštním „nosném systému“ připnutém ke zbroji. Na hlavu si ještě navléká kápi.

 1. Umí tvá postava číst, psát, plavat ? Jakých dalších dovedností za svůj život nabyla ? Jaký druh knih četla ?

Čtení a psaní zvládá výborně, dokonce zvládá padělat různé dokumenty a listiny a od čaroděje Nxakeho se naučil opisování knih, takže má i celkem načteno (od knih o přírodě přes spisky o myšlenkových bytostech až po cestopisy a dokonce i historické práce o starých Arvedanech). Je také vynikajícím „překecávačem“ a umí výborně zpívat a hrát na různé jemné hudební nástroje (loutna, harfa, píšťala…), při tom využívá svého dětského výrazu a roztomilosti. Jako kluk se učil jezdit na poníku a dnes zvládne i menšího koně. Také vyniká v rybaření, a ač se to nezdá, je velmi trpělivý…

 1. Jaké je přesvědčení tvé postavy (podle pravidel DrD) ? Má nějaké zábrany nehledě na přesvědčení (např. nezabila by zezadu, neporušila by dané slovo apod.) ?

U tohoto skřítka nikdy nevíte, jak se zachová. Je spíše dobrého charakteru, ale dokáže překvapit. A nezradil by své přátele (za určitých okolností). Nikdy. S nimi by šel i na smrt (což se často stává J). Rád jim však dělá všelijaké naschvály a škodolibosti. Za žádnou cenu mu nevěřte. Lhaní je pro něj normální, jako když říká pravdu! Nic mu není nemilé, ale ze všeho si dělá legraci. Dá se říct, že život nebere vůbec vážně (a smrt už vůbec ne).

 1. Záleží tvé postavě na dobru ostatních lidí (tzn. je egoista,altruista) ? Jakých ?

Je mu jedno, jak se lidi kolem něj mají. Je rád když je středem pozornosti a pro to je schopen udělat cokoliv. Naštěstí mu to jde dobře, protože jeho si každý všimne a oblíbí si jej. Rád toho využije ve svůj prospěch.

 1. Čím se tvá postava živila, dokud nepotkala družinu

Z rodné vesnice byl nucen odejít již jako dítě, do té doby si jen hrál, rybařil a pomáhal mamince se zahrádkou. Prostě si žil bezstarostným životem jako jiní skřítci jeho věku. Jeho otec však nepatřil ke zrovna oblíbeným, protože provozoval u skřítků zakázanou magii. Když začal být stíhán agenty povolanými na jeho likvidaci, rodina se odhodlala uchýlit se do bezpečí k příbuzným do Horského císařství. Na nebezpečné cestě se rodinka kvůli několika nešťastným okolnostem rozdělila a už nikdy pohromadě nesešla. Od té doby jej však štěstí neopustilo. Otázka přežití se mu stala denním chlebem, pud sebezáchovy začal být silnější než výčitky svědomí a smutek nad ztrátou rodiny. V noci se bál méně než ve dne, protože vnímal ochrannou moc hvězd…

Po několika dalších patáliích (třeba krátký pobyt u bažinných skřítků) se dostal do velkého světa lidí ve Východní dálavě, o němž slyšel vždy jen jako o něčem vzdáleném (naštěstí již od raného dětství jezdíval s rodiči do nedalekého Jasného svitu a naučil se i základům Obecné řeči). Hned v prvním lidském městě zjistil, že ne vše je náramná legrace, hlavně lidi nemají vždy smysl pro humor, ale díky své šikovnosti jej nic neodradilo (i když mnohokrát mu hrozil dlouhodobý pobyt v žaláři či sirotčinci…) a zažíval jedno dobrodružství za druhým. Časem se však naučil žít v těch nejhorších městských podmínkách, podsvětí se mu stalo druhým domovem. Naučil se krást, podvádět, zabíjet ze zálohy. A žebrat. Pořád to bral jako zábavu, nad ničím se nepozastavoval. Neměl žádné přátele a to jej nejvíce mrzelo. Jeho patronem se však časem stal Pančucha, skřítčí obchodník z Albirea, díky němu rozšířil i řady zločinecké organizace zvané Pavučina. Jednoho dne se tak ocitnul v přístavním městě Dunrilean a zapletl se s místním gangem Micha Tříprstého (jen tak ze srandy mu ukrad vzácné drahokamy… a ještě mu málem uříznul ucho…), z nejhoršího mu pomohlo zase štěstí – potkal dva válečníky, člověka a trpaslíka…  

 1. Proč se tvá postava stala dobrodruhem ?

…všichni tři společně prchli z Dunrileanu zpátky do Dálav. Dostali se do města jménem Nový Amir. S těma dvěma byla sranda. Nešikovný trpaslík a mladík s velkými (dosti však naivními) plány do budoucna. Sám toho Čuchan prožil víc než oba dva dohromady a to byl ještě, na skřítčí poměry, dítě sotva v pubertě (pouhých 22 let!). A když potkali elfího čaroděje, bylo ještě lépe. Našel konečně přátele, s kterými zažíval ještě více dobrodružství než předtím. To mu pomáhalo zapomenout na strasti prožité v dětství. Po téměř pěti letech znovu našel rodinu…

 1. Jakou nejstrašnější nestvůru tvá postava za svůj život potkala ?

Velkým nebezpečným obludám se vyhýbá, ale většinou pomáhá kamarádům v boji pomocí své zákeřnosti. Zezadu si troufne na cokoliv. A zepředu si podává i kolohnáty dvakráte větší než on sám – pěstí mezi nohy nebo mu překopne koleno… Sám se utkal i s trollem, ale to mu bylo málem osudné, takže se obludám tohoto typu vyhýbá… naposledy však stanul téměř tváří v tvář (resp. tvářemi v tvář) trojhlavému pekelnému psu (ve stodole v Koňských pastvinách) – společně s trpaslíkem Seregem a elfím hraničářem Kibongwem.

 1. Jaký je přístup tvé postavy k zabíjení ? Jak se staví ke smrti ? Jak se chová ke svým nepřátelům (krutě, nelítostně, zákeřně, podlézavě, lituje je, ctí je, či jimi pohrdá) ?

Zabíjení bere taky jako určitý druh zábavy, ale ne že by si v tom liboval. Zbytečně to nevyhledává, jen když to má nějaký smysl. Nad smrtí někoho, koho nezná, se nepozastavuje, ale pokud zemře někdo blízký, zaskočí ho to. Ale nemá rád ten smutek kolem toho, takže ještě víc rozdává dobrou náladu. Smrt nebere jako konec, ale jako vstup do dalšího dobrodružství. Sice se snaží žít co nejdéle (je ještě mladý!), ale nebojí se smrti. Už za svůj dosud krátký život stačil pochopit, že smrtí nic nekončí. Navíc skřítci věří v převtělování. K nepřátelům se chová různě, podle nálady a chuti. Ale občas dokáže být pěkně krutý. Nic k nim necítí a prostě je zabije, aby nezabili oni jeho nebo jeho blízké. A někdy je to docela sranda, ne?

 1. Byla tvá postava někdy zamilována a s jakým výsledkem ? Jaký je její vztah k opačnému pohlaví ?

Láska jako taková pro něj nic neznamená. Zatím nepoznal dívku, kterou by si zamiloval (možná jednu skřítčici od kejklířů, ale to byl jen pubertální záchvěv). A ani mu to nevadí, nevidí v tom něco zábavného, s holkama jsou jen potíže. Ale když byl ještě doma v lese, rád děvčata otravoval a škádlil. Vlastně jediná „drahá polovička“ pro něj byla sestra, ke které cítil velkou zodpovědnost. Aby miloval, musí se o dotyčnou osobu starat, jenže je rád, že se dokáže postarat sám o sebe…

(Pozn. – láska v něm krapet zahořela až k šedé skřítce Calisto Adlaremse, ale ona si z něj jen tropí žerty a daří se jí to – což se nikomu jinému nedaří; i když by se ona dokázala lépe postarat o něj než on o ni, cítí k ní něco podobného jak k sestře, možná i něco víc; od té doby to „zkouší“ na každou pěknou skřítku, na kterou narazí – k jeho smůle bývají většinou starší než on, což si ani neuvědomuje, jenže pořád je to ještě „pískle“!)

 

II.

 1. Je tvá postava optimistická či pesimistická ?

Těžký, až chorobný optimista.

 1. Trpí tvá postava nějakou psychickou zábranou ? Bojí se něčeho či je jí něco velmi nepříjemné (hadi, krev, tma, výšky, …) ?

Nesnáší hady. Z ostatního má jen srandu. Občas trpí nočními můrami a lehkou insomnií. Také proto bývá přes noc vzhůru a spí raději ve dne!

 1. Připadá si tvá postava méněcenná, zamindrákovaná, nebo je sebevědomá, hrdá, pyšná, namyšlená ?

Někdy se může zdát, že je namyšlený, ale on to nebere vážně! Všechno je sranda. Dokonce i z neúspěchů s dívkami se rychle vzpamatuje a jde dál.

 1. Je tvá postava drsná, tvrdá, vyrovnaná, citlivá, přecitlivělá či jiná ?

Je dost citlivý co se týče pověsti a reputace, ale málokdy se to v něm projeví, všechno skrývá humorem. A dělá ze sebe drsňáka, který je vždy nad věcí (che che).

 1. Je tvá postava mlčenlivá, tichá, zamlklá, zadumaná, naslouchající či spíš upovídaná, výřečná až ukecaná ? Je jí příjemné, když je na ni upřena pozornost více lidí ? Má raději samotu, nebo má raději málo opravdových přátel než mnoho známých ?

Furt kecá a kecá. Většinou si z někoho dělá srandu a nebo plácá kraviny. Občas se v něm probere velký výřečník a pak sype jednu myšlenku za myšlenkou. Musí být v nějakém kolektivu, ve kterém na sebe strhne veškerou pozornost. A to se mu úspěšně daří. Jen v noci si dělá své vlastní vycházky, rozebírá si myšlenky a kouká na hvězdy. Zklidnit se dokáže také při rybaření, které mu připomíná domov.

 1. Ve skupině je tvá postava většinou řadovým členem či jedním z vůdčích typů ? Chce o všem spolurozhodovat, nebo raději počká, až ji řeknou, co má dělat ? Vůči ostatním je spíše podřízená, nadřízená či na roveň ?

Rád pozoruje, jak se kamarádi z družiny dohadují (hlavně Sláma a Kibe). Pak se přidá na jednu ze stran a tu druhou zahlcuje nemístnými poznámkami a šprýmy. Rozhodně sebe nepočítá za vůdčí typ a podle něj nikdo v družině nemá postavení vůdce („každý velí v rámci svých možností a své kvalifikace“ – kterou má on nejlepší, samozřejmě…).

 1. V družině tvá postava sleduje své individuální zájmy či jí jde o kolektivní prospěch ? Má ve zvyku skrytě manipulovat s ostatními postavami ?

Své zájmy sleduje i mimo družinu. Snaží se být s družinou pohromadě, dává na kdysi řečená slova Nxakeho, že „jeden bez druhého nemůžeme být, a družina se nesmí rozpadnout“. Ale bere to s rezervou. Pokud je situace moc vážná, hodí nějaký „šprým“.

 1. Na křivdy a rozpory zapomíná tvá postava brzy, snadno odpouští, či časem nezapomíná a časem splácí ?

Kdyby vše bral vážně a byl by pomstychtivý, válel by se pořád v něčí krvi. Spíš to nechává na Osudu a jedná jen, když je do něčeho zapleten…

 1. Je tvá postava popudlivá, vznětlivá, klidná či bezkonfliktní ? Přizná vlastní chybu ?

Vlastní chybu nepřizná a dělá si z toho ještě legraci. Je jinak navenek klidné povahy, i když konfliktní…

 1. Je tvá postava odvážná, zbabělá, zběsilá, opatrná, vrhá se do všeho bezhlavě ? )

Je dost chytrý na to, aby se nepouštěl do toho, na co nemá. Drží se u zdi a při zemi, ale aby byla sranda a vzrůšo, jde do všeho „na plný kule“. S odvahou se moc neztotožňuje.

III.

 1. Má tvá postava smysl pro humor ? Pokud ano, pro jaký obzvlášť ?

Jistě… Hlavně si potrpí na škodolibosti a „kanadské“ žertíky.

 1. Jaké estetické hodnoty jsou tvé postavě blízké ? Např. velkolepost, starobylost, vznešenost, zdobnost, duchovno, prostota, malebnost, roztomilost, rozmanitost, čistota, neposkvrněnost, harmonie, smutná krása, erotičnost, smyslnost, živočišnost, ponurost, temnota, morbidnost …

Má cit pro vše blyštící se a obdivuje umění přírody i osob přírodou obdarovaných k jejímu zdokonalování. Miluje hvězdy. Zato nemá rád velkolepost, mohutnost. Má rád detaily, ale také na první pohled jednoduchost a nevýraznost.

 1. Co je smyslem života tvé postavy ? Jaké má plány do budoucna a čeho by chtěla v životě dosáhnout ?

Smysl života není! A i kdyby byl, je mu to fuk. Hlavně, že ho život baví a užívá si ho. Budoucnost je v nedohlednu, žije každým okamžikem. Plány jsou na nic, má rád spontánnost a náhlé změny, z kterých dokáže vycucat zábavu a dobrodružství…

Důležité je pro něj vědomí, že je „prostě dobrej“. Takže přijímá všechny výzvy, které mu (a hlavně okolí) dokážou, že na to má. Dokazování si své výjimečnosti bere jako nejzábavnější formu zábavy…

 1. Věří tvá postava v boha či bohy ? Pokud ano, v jakého či v jaké ?

Respektuje, že nějací bohové jsou, že vše řídí vyšší moc, ale kromě Sirril, Paní hvězd, jsou mu všichni šuma fuk. Z náboženských otázek si dělá legraci, tak jako ze všeho ostatního. Miluje hvězdy, a vnitřně cítí, že Paní hvězd nad ním drží ochranou ruku (jako malý se bál tmy a dnes jej stále trápívají noční můry a nespavost!). A jako každý skřítek vnímá přírodu a saly, ale je to pro něj taky jen určitá forma zábavy.

 1. Jaký je vztah tvé postavy k penězům ? Jak s nimi nakládá ? Je pro peníze či pro něco jiného schopna zradit své spolupracovníky, případně přátele ? Potřebuje vždy finanční motivaci ? Jak velká suma pro ni znamená pojem bohatství ?

Baví ho někoho připravovat o peníze, je sranda pak pozorovat týpka, jak nadává, a tak podobně. Pokud však obere chudého, sranda to nejni, takže spíš okrádá ty bohatší nebo lépe vykrádá bohaté pokladnice. Peněz má hodně, ale nerad se s nimi dělí. Jen kdyby měli přátelé finanční potíže, pomůže jim (a také proto, aby je po čase mohl otravovat s tím, kdy mu půjčku splatí). A rád sbírá drahé kameny (to má v genech – předci byli ze Skřítčích vrchů a ještě teď tam má příbuzné).[E2] 

 1. Jaké jsou názory tvé postavy na různé společenské třídy, náboženství, rasy a národy ?

Je mu to k smíchu, takovéhle sdružování, všechna ta pravidla, rituály atd. Ve všech rasách vidí něco, z čeho si může vystřelit. Jen skřety a podobnou havěť nemá rád, protože s nimi sranda nejni. A v Arvedanech vidí chudáky, co se neuměli radovat ze života, a proto tak dopadli (ale má rád jejich pasti – hlavně jejich zneškodňování).

 1. Kouří tvá postava, pije a přejídá se ? Pokud ano, jak mnoho a  jak často ?

Nekouří (jen občas „trávu“ nebo dýmkové koření a čaj), nepije (jen občas medovinu)[E3] . Kazí mu to náladu! Ale rád jí. Pořád by jedl. A nikdy nemá dost. Je velký jedlík, i když se to na jeho postavě nemůže projevit. A miluje nektar a čaj všeho druhu. Poslední dobou se však vyhýbá masu, kromě rybího (to je dáno jeho skřítčím původem – žádný skřítek maso nejí!).

 1. Čím si tvá postava krátí dlouhé chvíle, jaké jsou její záliby ?

Zpíváním, děláním si legrace z ostatních, paděláním dokumentů, rybařením, koukáním na hvězdy, okrádáním, žebráním, vydáváním se za někoho jiného, atd…

 1. Jaký je vztah tvé postavy k magii ?

Je mu k smíchu, ale ve skutečnosti k ní cítí respekt. Naštvanej kouzelník nejni žádná legrace… Jeho rodina však nikdy neměla špatný vztah ke kouzelníkům (proto měla často problémy a vše nakonec vedlo k jejímu konci). A Čuchan se považuje za mistra v likvidaci zlých mágů a nekromantů – ze zálohy…

 1. Je ještě něco, co chceš do dotazníku uvést

Niet. (jen to, že sem to psal jen chvílu, do tří odpo o prázdninovém pondělku, místo uklízení pokojíku… a potom jsem provedl rešerši o pár let později a skončil jsem v jednu zářijovou středu ve dvě hodiny ráno… další „upgrade“ pak proveden 21.11.2011 mezi 21. a 22. hod. a  4.1.2012 po půlnoci).


 [E1]Neplést s postavou zabijáka Skřivana z knihy Zpívající meč (možná je to on, možná ne J)

 [E2]Spíš je to naopak, část jeho příbuzných ve Skřítčích vrších má předky ve Zl. lese

 [E3]Nejspíš ani to ne (i když někteří skřítci ji pijí…)!

 

Evan Stomat ® 2012