Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se živí Proutníci?

7. 8. 2010

Jak se živí Proutníci – Buk a Minkor (2. pol. r. 853 k.l.):


-         touhle dobou jsou zrovna na cestách a řeší různé patálie (např. extempore v Jarlebském knížectví)

-         alternativou je plánované založení soukromé detektivní kanceláře v Albireu (původně Čuchanův nápad, který se ale zatím nepovedlo realizovat…)Slamíroficiálně nezaměstnaný… je starším rytířem designovaného konventu Rytířů z devíti hvězd v Minkoru (předchozí zemřel v době jejich cesty do Albirea; Slamír jmenován vzápětí po soutěži na Magické univerzitě); zatím zastoupen Jeronýmem z Buku. Také šéfem posádky v Buku (a kapitán jízdy). Za to dostává peníze akorát na bydlení, jídlo (které stejnak má u Serega zadarmo, jakožto všichni ostatní) atd. V Minkoru (resp. Tarosu i jinde) si přivydělává na závodech a turnajích, (reprezentuje taroské obyvatele) získává často hodnotné ceny, ale z těch také nemá nijak vysoké peněžní vyžití (navíc čím dál vzácněji).

Co se pevnosti Buk týče, je formálně velitelem posádky a taktéž velitel jednotky Rytířů z devíti hvězd (kapitán a poručík zároveň). Jako všichni ostatní dostává jídlo i ošacení od císaře Wu-Šenga. Sem tam dostává nějaké menší prémie. Když se spočítá, kolik za měsíc vydělá a utratí, zbude něco kolem nuly, ale jakožto rytíři z Devíti hvězd mu to nevadí. Stále má v minkorské bance účet, v současné době však prázdný.

Momentálně dostává zanedbatelnou rentu od velvyslance Hačiho v Albireu (dostává i pro zbytek družiny, ale vzhledem k časoprostorové situaci to krapet vázne, s těmi penězi…)

 

Sereghostinský ve „Smaragdové jeskyni“ (krom nalévárny a jídelny zde fungují i lázně; Sereg tu navíc vaří a občas „vyhazuje“)… vydělá si čistého asi 250 zl./měsíc (jinak 200 zl., pokud je mimo město), počítaje i bez platu děvečkám a lazebnicím, těch má nyní devět (celkem cca 100 zl.) a kuchařovi - správcovi a třem čeledínům (cca 40 zl.) a nájem za provozování podniku plus daň (asi 20 zl.) a jiné výdaje (nákupy, objednávky, údržba – celkem tak 100-150 zl.); budova je jeho (stálo ho to i s posledními úpravami cca 3500 zl.); jinak ceny se pohybují kolem 1 stř. za pivo (kwesarský Warok) a 2 stř. za jídlo a 3 stř. za nocleh (spec. menu: nocleh s 1 pivem a jídlem za 5 stř.!) a 0,5-5 zl. za lázeň – do kasy tak jde průměrně 500 zl/měsíc (=hrubý výdělek); navíc mu vynáší i „Perla Erinu“ (spravována Wandou Rzedzianskou), asi 150 (na účet erinské pobočky trpasličí banky, vč. úroků). To z něj v Minkoru dělá docela nadprůměrného trpaslíka (ti si tak kolem padesátky vydělaj, když jsou např. kováři apod.; výdaje budou mít asi 20 zl. takže jim zbude sotva polovina).

V pevnosti to má jako ostatní, ale díky občasným prémiím si nemusí dělat starosti o nějaké investice navíc, a všechny peníze z hostince mohou jít na účet (koncem VI. měsíce tam má cca 3 000,-).

- Pozn.: dluží Čiu-Chanovi 1 200 zl. (splatnost do roku 855 s 10% úrokem/rok, to bude činit asi 400 zl.)

- nově získal i zisky z erinské krčmy „U Leklé ryby“ v Ostrovní čtvrti, dříve patřící panu Blábolovi (dělá mu to asi stovku na měsíc).

Veškeré zisky se mu nyní ukládají do trpasličí banky v Minkoru.

 

Čuchanbard… navíc žebračí, účastní se ilegálních zápasů, vydává se za kantora v pagodě (mnoho identit, mnoho peněz – hodí mu to aspoň 250 zl./měsíc). Zakládá Bardskou hanzu pro bardy putující z Minkoru do Tarosu a naopak (informační i finanční pomoc, nyní již přes 20 členů a spolupracovníků; avšak kvůli dočasné nepřítomnosti stagnuje!), rozšiřuje gang Dva (nyní něco kolem 15 členů v Minkoru a stejný počet informátorů z Tarosu a LPS, také buňka v Dálavách; avšak díky úmrtí Lumíra, jeho zástupce, to teď vázne ještě víc). Spolupracuje se Stíny Stínů i s agenty Horského císařství. To mu zajišťuje finanční krytí obou svých organizací (jimž ofic. nešéfuje!). Navíc je nájemným lovcem zlých čarodějů (zatím ani jedna kloudná zakázka), občas nějaké mágy okrádá (zatím třikrát s Him a třikrát sám). V bance má účet (na jméno jednoho dávno zesnulého čaroděje z Pagody Ču-Linga, který se „záhadně“ vrátil z dalekých cest…), ale nyní má téměř všechny peníze u sebe nebo v Buku. Díky tomu půjčuje ostatním, hotově a na úrok!

Navíc v Buku to samé jako ostatní.

Se svým projektem expanduje i na území Dálav a obnovuje kontakt s Bardskou akademií, ale také naráží na „staré známé“ (Pančucha, Pavučina…), kterým tak trochu „leze do zelí“ :-/

 

Kibe – ničím a je skoro v mínusu… občas plní úkoly pro Bratrstvo dlouhých kápí a nebo Sinwarovce (jako posel především).

Proto tak urputně podporuje pašování dhanghy pro Rodraga Grlice!!!

Lapisve službách radního Nontuzuby (jeho zástupce pro zahraniční politiku; navíc výuka jeho sedmi ratolestí, ale i dalších dětí významných občanů; ředitel Minkorské všeobecné školy – něco jako základka)… vydělá si asi 1 500 zl./měsíc a má zdarma stravu, bydlení a některé další věci ve městě (kulturu, dopravu…), navíc má vlastní domek u paláce, čtyři sluhy a občas ochranku (většinou 2-3 agenti Stínů). Jeho jediné výdaje představuje „vášeň“ pro umění a také finanční podpora Kameníků (společenství nepřátel nekromantů – různí renegáti, Dusnari, Aurelové, lovci přízraků, atd. – spolupracují se Spadlými listy, podnikají výpravy do LDM a vytvářejí silnou obchodní konkurenci Sarindarcům, tudíž nedávají šanci aktivitám Hanzy), jejichž je členem (a zakladatelem), a kteří oficiálně sdružují různé umělecko/vědecké nadšence a spolky a mají sídlo ve věži v LPS asi 50 mil od Minkoru. To ho stojí cca polovinu toho, co vydělá. V bance a osobních skrýších (dům i věž) má již kolem 10 000 zl a v hotovosti u sebe asi 1 500,- (tyto peníze jdou na jeho osobní výdaje na cestách, kterých není mnoho, a zbytek je hrazen z minkorských peněz…). V rámci pevnosti Buk je pouze jako „čestný člen“ či „host“ a nebo „velvyslanec“, ale ačkoliv vytížen povinnostmi v Minkoru a Kamenické věži, čile s Bukem spolupracuje – případné výdaje má tedy hrazeny!

Jakožto vyslanec v Tarosu (kde projednával plánovanou výstavbu pevnůstek podél Ellionu), ale také v Dálavách, získal k pravidelnému platu (který i za své nepřítomnosti dostává!) prémii cca 3 000,-

Poslední půlrok měl však hodně výdajů (Zkouška živlů, vstup do Dusnari, shánění sympatizantů a podpory pro Kameníky…) a na účtu se dostal až do mínusu! Na konci VI. měsíce to dělá cca -150 zl. 

A v hotovosti má cca půl zlatky…

 

Wanawiagentka Rungil (vyslankyně v Albireu, v Diaspoře)… po svatbě pomy Asari Kasimu byla zpět v Červeném lese (znovu jednání o Proroctví) a poté ke konci minulého roku odjela do Albirea, kde se aktivně podílela na budování elfí diaspory (jako M’Byiina zástupkyně a pomocnice). Byl jí hrazen pobyt, strava atd. Příležitostně vypomáhala Zvonisladovi a Královské tajné v boji s organizovaným zločinem, především Pavučinou a Nočními stíny (ale spíš to dělala „na volné noze“). Stále udržovala kontakt s minkor. Stíny Stínů a Proutníky z Buku (tudíž i s Wu-Šengem). Veškeré takto získané finance šly do jejích „soukromých“ sítí (těm zrovna končí financování a tudíž i působnost). Nemá žádný účet v bance, všechny transakce prováděny „ručně“, popř. přes Královskou banku.

Také z počátku vypomáhala Lapisovi s vybudováním buňky Kameníků v Dálavách. Také se velmi zajímala o politicko-kulturní dění v celých Dálavách a udržovala těsné kontakty s Univerzitou. Pro svoji bezpečnost se však většinu času zdržovala za zdmi Diaspory. Také byla v kontaktu s Riamem (resp. jeho družinami, kterým občas vypomáhala!).

To vše ale „vzalo za své“, když počala s Mortusem (a snažila se to hodit na Kibeho…); nyní čeká v klidu ve Skalním městě uprostřed Rychlých dun, až se to koncem roku narodí!

 

Tarlen – již druhým rokem ve službách Wu-Šenga; páč se objevuje stále víc a víc potvor ze Stínového světa v Horském císařství, nemá o práci nouzi. Sice má k dispozici ubytování a stravu zdarma, spíš putuje z města do města a živí se „klasicky“, jak je zvyklý.

Koncem V. měsíce byl unesen Vyvolený, malý Lin Fu-Ťchien! Byl proto vyslán, aby vyhledal Proutníky a společně se pokusili Vyvoleného najít a zachránit… stejnak teď je bez práce, páč s Vyvoleným zmizely i potvory z Císařství.

 

Rilian – členka Eldebranských rytířů a valkýr. Je to i její profese. Naráží však na skutečnost, že Ril nevydrží dlouho na jednom místě. Navíc její nedávné „probuzení“ v otázce víry Kněží slunce ji činí vskutku nestabilní osobou. Naštěstí, díky své náboženské horlivosti nemá velké výdaje… poslední dobou putovala po Západní dálavě a nechala se vést svými sny a „vizemi“ (vykládanými jejím doprovodem – mnichem Aralenem, umírněným fanatikem Kněží slunce), než „skončila“ v Jarlebském knížectví a poté ve Velkém trhu, kde se za poslední peníze opila „jak zákon káže“… „shodou okolností“ té noci narazila na Slamíra se stejným „problémem“ a skončili jeden druhému v náruči. Ráno přišla nejen morální kocovina, ale také rozčarování (a nedostatek financí). Dlouholetý platonicko-milostný vztah těch dvou skončil. Rilian se znovu pokusila přesvědčit Travena o důležitosti svého poslání, ale jediného, čeho dosáhla, byla „placená dovolená“ v jeho žaláři. Potom došlo k rychlému vývoji událostí, když se do toho vložili Proutníci jako celek (navíc v polo-službě Mihy Jarleba, který se vrátil uzurpovat si knížectví) – lstí se zmocnili Štítova, dost „vyjebali“ s Travenem, který se pokusil projít tajnou chodbou, vzal s sebou Ril při útěku jako rukojmí, ale ta mu utekla a ztratila se v podzemí. Dostala se až do prvních sálů Podzemní říše, narazila na zbytky kmene Ikuanů a také staré pozůstatky korullů. Kibe a spol. ji zachránili, vrátili se na Štítov, zjistila, že je těhotná a má zase „placenou dovolenou“. No, a vůbec nemá ponětí, jak to teď s ní (ne)bude dál…

 

 

-pozn.: mimoto jsou stále oficiálně ve službách Horského císaře, Wu-Šenga, ale nemaj z toho žádný pravidelný výhody, ale pokud jsou v Buku a plněj své závazky vůči němu, dostávaj jídlo, ošacení, základní vybavení a výzbroj a tak podobně, ale hlavně „ochranná křídla“! Jinak pokud splní nějaký speciální úkol, dostanou prémie (jako lepší zbraně, magické předměty, lektvary apod.) a větší uznání od něj…

Jelikož jsou teď na delší dobu (a vzdálenost) mimo, mají jakousi „dovolenou“. Přesto mohou být občas využiti pro cíle Horského císařství (např. doprovod velvyslance, odeslání zprávy, kontrola „občanů“ a v neposlední řadě ochrana Vyvoleného… atd…).

Právě nyní probíhá kontrola „zájmů“ horských skřítků v Západní dálavě (např. skřítčí „důlmistři“ – jsou to horští skřítci, ale v čích službách?!), pořád problémy s Vnuky jezevců, ale také již se hledá Vyvolený!!!A co dělají ve volném čase?


Slamír – psaní deníku nebo cestopisů, studium historie a zeměpisu (dálkově v Bílé pagodě – tříleté studium, dostane bakalářský titul a bude ho to stát necelých 300 zl./rok), atletika a sport vůbec (plavání, jízda na koni, začíná na létajících tvorech – výcvik na gryfovi u Devíti hvězd v Tarosu nebo v klášteře Paerlen), jinak mezi jeho velké vášně patří souboje tváří v tvář, preferovaně šerm… tedy turnaje a různé „boží soudy“...

Sereg – když se zrovna nestará o podnik, chodí rád na procházky po městě (hlavně do Krápníkové jeskyně) nebo vypomáhá posádce městské hlídky na Zlatém náměstí (oprava zbraní, interiéru apod.; je jejím čestným členem – domobrana v záloze), mezi další oblíbené činnosti patří vyprávění všemožných zážitků a jiných příběhů (plánuje pro příští rok hereckou kariéru a založení svého divadelního uskupení a spolupracovat s Kameníky a Čuchanovou „Bardskou hanzou“). Také se snaží obchodovat s krajany z Kwesaru – snaží se v Albireu získat monopol (což nelibě snáší jak kwesarská strana, tak minkorská!). Nyní „pašuje“ dhanghu...

Čuchan – pokud si z někoho netropí hlouposti (jeho VELMI oblíbený koníček), hraje a zpívá, žebračí, zevluje (a pozoruje, naslouchá), prochází se po věžích chrámu Sirril, slídí, rybaří, padělá, hrabe se v kamínkách; z „vážnějších“ aktivit: okrádání či nájemná likvidace (zlých) mágů (zatím pouze to okrádání – v Albireu se to povedlo 1x samo a 1x s Him, potom 1x v Rilondu, ale kvůli tomu se krapet nepohodli…), popř. krádež cizího majetku (např. „úspěšná“ akce ve Zlaté čtvrti; pomocí klíče získaného v taroském podzemí; také s Him), provozování gangu Dva (činnost výše +spolupráce se Stíny Stínů) a rozšiřování spolku Bardská hanza (Minkor – Taros). Jelikož zjistil, jak s ním poslední dobou někdo pořád manipuloval, snaží se teď o to samé on (což mu zabere většinu jeho volného času)!

Kibe – (řezbářská výroba užitkových i uměleckých předmětů – hud. nástroje, sošky, šperky atd. +sepisování „přehledného průvodce přírodou Severní Tary“). V současné době se urputně snaží o „převýchovu“ agentky KNS… děje se tak ale v žaláři na Štítově (tak mají aspoň všichni ostatní klid).

Lapis – maluje, sbírá umělecké předměty, zkoumá historii míst (zvláštně spojenou s magií – anomálie a mag. místa, hlavně LPS či Nekonečné hory), bojuje proti Nekromantické hanze… teď vymýšlí s Raxentirem, jak „bezbolestně“ přimět Travena Jarleba ke spolupráci a aby uznal svého bratra!

Wanawi – moc volného času nemá… (když tak tančí). No a teď se hlavně chystá na porod (má to za půl roku), díky tomu se ale může víc věnovat sobě samé (navíc ve Skalním městě, což je ideální)!

Tarlen – pro něj je jeho profese zároveň koníčkem…

Rilian – něco jako Tarlen; jinak ráda studuje (spíš hmotnou kulturu, na rozdíl od Slámy) a taky tančí...

 

                                                                                                                        Evan Stomat (R) 2010